Zamontowanie urządzenia jak czochradło przeznaczonego dla krów związane jest z wieloma zaletami dla gospodarza. Sprawdź, czym dokładnie jest tego typu produkt, jakie są jego główne rodzaje oraz jakie daje on korzyści. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące czochradeł dla krów!

Czym są czochradła dla krów?

Produkt określany jako szczotka albo czochradło dla krów przeznaczony jest do ocierania się przez te zwierzęta.

Krowy mają naturalną potrzebę ocierania się o różne wystające elementy, na przykład mogą być to narożniki ścian, ogrodzenie, co poprawia ich samopoczucie. Czochranie się zmniejsza wtedy swędzenie skóry, pozwala na pozbycie się znajdujących się na niej owadów oraz zanieczyszczeń.

Właśnie dlatego w gospodarstwach obecnie bardzo często montuje się specjalne czochradła przeznaczone dla krów, by zadbać o ich dobrostan.

Rodzaje szczotek dla krów

Czochradła przeznaczone dla krów można podzielić na dwie główne kategorie, a dokładnie są to:

Aktywne czochradła

Mają one postać obrotowych szczotek, które mogą być też napędzane mechanicznie. Reagują one wtedy na nacisk, jaki pojawia się podczas oparcia się zwierzęcia o szczotkę, która wykonuje wtedy ruch obrotowy. Mogą być też wyposażone w specjalne elementy huśtające, które pozwalają na przystosowanie położenia szczotki do miejsca nacisku. Takie czochradła zatrzymują się automatycznie po upływie określonego czasu.

Bierne czochradła

W tym przypadku mamy do czynienia ze standardowymi szczotkami, które są nieruchome. Najczęściej stosuje się wtedy jedną albo dwie szczotki, kore umieszczone są na ramieniu. Zwierzęta podczas używania biernych czochradeł ocierają się o nie.

Pod względem większego komfortu zwierząt na większą uwagę zasługują w tym przypadku czochradła aktywne, ponieważ nie wymagają one poruszania się zwierzęcia do przodu i do tyłu ze względu na swój ruch obrotowy. To powoduje, że są one wydajniejsze, bezpieczniejsze i zwierzęta częściej korzystają z nich w porównaniu do pozostałych typów szczotek.

Jakie są korzyści używania czochradła dla krów?

Zastosowanie produktu jak czochradło dla krów niesie za sobą szereg korzyści, dlatego też obecnie są one powszechnie stosowane w wielu gospodarstwach.

Do najważniejszych zalet wynikających z używania szczotek dla krów zaliczane są przede wszystkim:

  • Łatwiejsze utrzymanie czystości przez zwierzęta – krowy lubią czystość, dlatego też szczotki pozwalają im na jej zachowanie. Usuwają wtedy znajdujące się na skórze zanieczyszczenia, naskórek, odchody, pasożyty, owady.
  • Większe zadowolenie zwierząt – krowy stosujące czochradła są szczęśliwsze, w mniejszym stopniu narażone są na stres, są uspokojone i rozluźnione.
  • Uzyskanie większej ilości mleka – ponieważ podczas szczotkowania poprawia się ukrwienie ich skóry, co również wspiera lepszą przemianę materii. Szacuje się, że umożliwiają one zwiększenie wydajności nawet do 1 kg mleka na dzień.

Szczotka dla krów – gdzie można ją zakupić?

Sprzedaż szczotek dla krów zarówno aktywnych, jak i pasywnych, biernych jest prowadzona przede wszystkim przez sklepy rolnicze. Można znaleźć w nich pełną gamę produktów i dopasować je do swoich wymagań.

Aktywne szczotki wysokiej jakości można kupić między innymi w sklepie internetowym HBT prowadzącym sprzedaż artykułów dla rolników. Sklep oferuje również markowe czochradła aktywne przeznaczone dla zwierząt w hodowlach.

Popularny model DeLaval SCB (aktywne czochradło) dostępny jest pod adresem: https://hbt.com.pl/produkt/czochradlo-dla-krow-aktywne-czochradlo-scb-89863516-delaval-scb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *